Royal Copenhagen "Musselmalet"

837199

ROYAL COPENHAGEN, "Musselmalet", 17 delar, porslin, Danmark, 1900-tal, 3 djupa tallrikar, modellnummer 1/571, diameter 25 cm, 1920-30-tal, uppläggningsfat, modellnummer 1/100, 1958, längd 41 cm, uppläggningsfat, modellnummer 1/107, diameter 33 cm, II:a sortering, 2 skålfat, modellnummer 1/96 respektive 1/351, längd ca 25,5 cm, karott med lock, modellnummer 1/397, diameter 23,5 cm, assiett, modellnummer 1/178, diameter 21 cm, 2 tallrikar, modellnummer 1/578, diameter 22,5 cm samt 6 djupa tallrika, modellnummer 1/175, diameter 25,5 cm.

Skålfat modellnummer 1/96 med flisor på fotringen, karotten med nagg och lagning, 2 tallrikar modellnummer 1/578 med nagg, 4 djupa tallrikar modellnummer 1/175 med nagg och en av dem även med spricka.

Keramik/Porslin

Geijersgatan 14, Göteborg

Royal Copenhagen

Budhistorik (17 bud)
6505326
6492523
1 900
6502550
1 900
6492523
1 800
6492337
1 700

Slutpris SEK:
192 EUR, 225 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Göteborg. Transportpris från 458 kr.