Edvin From hästskulpturer

827115

EDVIN FROM (1897-1964): (4) Hästar, skulptuerade i snidat, bemålat och betsat trä, samtliga signerad med monogram EF, höjd från ca 12,5 till 18,5 cm

Edvin From kom från Ljusdal, Hälsingland. Han och hans far Lars From (1867-1945) snidade bland annat mycket vackra hästar. Oftast är hästarna signerade med initialer EF på den bakre hoven.

Sedvanligt ålderslitage, sprickbildning, smärre stötmärken

Konst, Skulpturer, Diverse, Hem

Monter 10

Edvin From hästskulpturer

Budhistorik (32 bud)
6358958
5 400
6365427
5 200
6358958
5 000
6364711
4 800
6358958
4 600

Slutpris SEK:
5 400
517 EUR, 608 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.