Stolar 7 st "Fresta" Ikea

 
 
 
Auktionsnr
826386
 
Beskrivning

IKEA, stolar, 7 st, "Fresta", Ikeas 1700-talsserie, gustaviansk stil, rödmålade, lös stoppad sits, klädsel av svart skinn, kannelerade ben, brännmärka, sitthöjd ca 47 cm

HISTORIK: Under 1990-talet tog IKEA, i samarbete med Riksantikvarieämbetet och konsthistorikern Lars Sjöberg, fram en 1700-talsserie av möbler och inredningsföremål


 
Kondition
Slitage, slagmärken, färgbortfall, en stol med lös ryggbricka
 
Kategorier
Möbler, Stolar
 
Visas
Linnégatan 21, Norrköping
 
 
 
Föregående bildNästa bild
Stolar 7 st
Klicka för att förstora bilden
 
 
 
 
Budhistorik (7 bud)
Bud nr
Tid
Bud SEK
6353133
2020-10-16 07:45:23
3 400
6352850
2020-10-16 00:44:04
3 200
6353132
2020-10-16 07:45:14
3 200
6352850
2020-10-16 00:44:04
3 000
6348438
2020-10-14 22:36:03
2 000
 * Ditt bud
 
AUKTIONEN AVSLUTAD
2020-10-18 kl 10:04
Slutpris SEK:
3 400
326 EUR, 383 USD
Utropspris SEK:
5 000
 
Transport
Föremålet finns i Norrköping. Transportpris från 641 kr.
Läs mer om transporter.
 
Stockholms Auktionsverk Online