Dalahäst, tillskriven Wik Kerstin Olofsdotter

825865

DALAHÄST, troligen 1890-tal, måleriet tillskrivet Wik Kerstin Olofsdotter, Bergkarlås, eller eventuellt dottern Karin Nisser "Mor Nisser i Vattnäs", krusad i blått, gult och rött mot vit botten, höjd 17,5, längd 18,5 cm

Obetydligt slitage, smärre avslag på ett öra och bakben

Diverse, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (52 bud)
6379023
70 000
6382229
68 000
6379023
66 000
6379689
64 000
6379023
62 000

Slutpris SEK:
70 000
6 706 EUR, 7 875 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.