Tobaksbörsar 2 st Japan

824065

TOBAKSBÖRSAR, 2 st, broderat silke, metallbeslag, kagamibuta i ben och metall, Japan, Meiji perioden (1868-1912), alla delar dekorerade med drakar som jagar den brinnande pärlan, börsarnas längd 14 cm

Slitage, skador

Orientaliskt, Konsthantverk, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Tobaksbörsar 2 st Japan

Budhistorik (24 bud)
6395795
6395254
3 800
6394195
3 600
6395236
3 400
6394195
3 200

Slutpris SEK:
383 EUR, 450 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.