Paavo Tynell taklampa 1950-tal

823933

PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkare Idman 1950-tal, polerad mässing, 3 ljuspunkter, diam. 53 cm, höjd 100 cm.

Proveniens Borgå Domkapitel, mötesrum

Sedvanligt slitage, någon mindre buckla

Belysning, Taklampor, Design

Södra kajen 14, Helsingfors

Budhistorik (44 bud)
Bud EUR
6364288
27 000
6364295
26 000
6364288
25 000
6364286
24 000
6364278
23 000

Slutpris EUR:
27 000
281 837 SEK, 31 707 USD
Utropspris EUR:
6 000-8 000