Tapio Wirkkala konstglasfat

811240

TAPIO WIRKKALA, fat "Kierre" (Spiral), modell 3277/3877, signerad Tapio Wirkkala, Iittala, sent 1950-tal, i halvform formad kristall, slipad, diameter 28 cm.

Modellen ingick Milan Triennialen 1951

Glas, Konstglas, Design

Södra kajen 14, Helsingfors

Tapio Wirkkala konstglasfat

Budhistorik (4 bud)

Bud EUR
6362099
6360134
1 900
6325477
1 850
6324860

Slutpris EUR:
20 877 SEK, 2 349 USD
Utropspris EUR:
5 000-6 000