Bamse Kragh-Jacobsen, Konstruktion

809797

BAMSE KRAGH-JACOBSEN (Danmark 1913-1992): Konstruktion, signerad, betitlad och daterad på baksidan K-J 84 Bamse Kragh Jacobsen, olja på pannå av masonit, 100x70 cm

PROVENIENS
Bruun Rasmussen, Köpenhamn
Privat samling, Bryssel

Bamse Kragh-Jacobsen (Hans Bernhardt Kragh-Jacobsen) var en dansk målare, jazzpianist och restauratör. Han studerade 1933 i Berlin på Reimann-Schule för Konst och Design. Han målade sin första non-figurativa målning 1940 och debuterade på Kunstnernes Efterårsudstilling 1945. Två år senare var han medgrundare av Linien II och utförde rena konkreta verk, bland annat Hommage ā Piet Mondrian (1947, Esbjerg Art Museum). Senare följde målningar i starka färger med cirklar och linjer som motiv. Som resturangägare drev han i Köpenhamn Tokanten från 1945 och Vingården 1956-79.

ytsmuts, smärre ramskadorm

Konst, Modernt måleri, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (42 bud)
6395737
16 500
6395732
16 000
6395720
15 500
6395710
15 000
6395719
14 500

Slutpris SEK:
16 500
1 581 EUR, 1 856 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.