Olli Lyytikäinen akvarell

805833

OLLI LYYTIKÄINEN (1949-1987) "She-wolf", signerad samt daterad 1974, akvarell och pastell på papper, bildyta 28x39 cm

Proveniens: privatsamling Schweiz

Utställning: Solomon R. Guggenheim Museum, New York, "Sleeping Beauty - Art Now. Scandinavia Today", 14.9 - 7.11, 1982, katalog nr 94 (illustrerad i färg)

reva i pappret

Södra kajen 14, Helsingfors

Olli Lyytikäinen akvarell

Budhistorik (18 bud)
Bud EUR
6364345
3 400
6364321
3 300
6364321
3 200
6364258
3 100
6364114
2 600

Slutpris EUR:
3 400
35 491 SEK, 3 993 USD
Utropspris EUR:
4 000-5 000