Matbord senempire England

817792

MATBORD, omkring 1800-talets andra kvartal/mitt, senempire, England, mahogny, rund skiva, pelarben med godronnerad dekor, fyrdelad fot ståendes på hjultrissor, fotavslut i form av lejontassar, en iläggsskiva med sarg, med 2 stödben samt möjlighet för flertalet iläggssskivor, höjd ca diameter 115, iläggsskivan 70 cm

Äldre lagningar, faner med resningar/skador

Möbler, Matbord

Rum 21

Matbord senempire England

Budhistorik (13 bud)
6281657
2 800
6281655
2 600
6281652
2 400
6281649
6281220

Slutpris SEK:
2 800
268 EUR, 315 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.