Roland Alf

799213

ROLAND ALF (1929-2020): Stående kvinna med sofjäder, signerad alf 92, gips, höjd ca 103 cm

HISTORIK:
Roland Alf föddes 1929 i Högalid, Stockholm och avled den 2 maj 2020 i Hässelby strand.
Alf började på Konstfack i Stockholm 1949 med inriktning på Dekorativ målning, han övergick därefter till Skulptur.
Därefter fortsatte studierna på Stockholm Stads Yrkesskola för målare och studiecirklar för kroki. Mellan åren 1948-50 var Roland Alf anställd på Oscarsteatern som teatermålare. De sista åren av sitt yrkesverksamma liv var han med och restaurerade målningar i kyrkor samt i portar/entreér på Östermalm. Roland Alf arbetade i olika tekniker och material som olja på duk, gips, trä och lera.

Fotnagg/mindre lagning, spricka

Konst, Skulpturer

Roland Alf

Budhistorik (50 bud)
6121475
12 000
6121516
11 500
6121475
11 000
6121514
11 000
6121475
10 500

Slutpris SEK:
12 000
1 234 EUR, 1 405 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.