Roland Alf

799212

ROLAND ALF (1929-2020): (4) Modeller, betitlade "Moralist , 1977", "Titania, 1976", "Förvandlingen, 1977", "Älva, 1975", signerade och daterade alf, gips, 1 med påmålad med blyerts, höjd ca 29-43 cm

HISTORIK:
Roland Alf föddes 1929 i Högalid, Stockholm och avled den 2 maj 2020 i Hässelby strand.
Alf började på Konstfack i Stockholm 1949 med inriktning på Dekorativ målning, han övergick därefter till Skulptur.
Därefter fortsatte studierna på Stockholm Stads Yrkesskola för målare och studiecirklar för kroki. Mellan åren 1948-50 var Roland Alf anställd på Oscarsteatern som teatermålare. De sista åren av sitt yrkesverksamma liv var han med och restaurerade målningar i kyrkor samt i portar/entreér på Östermalm. Roland Alf arbetade i olika tekniker och material som olja på duk, gips, trä och lera.

Ytsmuts

Konst, Skulpturer

Roland Alf

Budhistorik (57 bud)
6121444
17 000
6121501
17 000
6121444
16 500
6121489
16 000
6121444
15 500

Slutpris SEK:
17 000
1 748 EUR, 1 991 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.