Matservis Empire

799154

RÖRSTRAND, "Empire", matservis, 41 dlr, omkring 1900, blått kantband med gulddekor, bestående av: 6 djupa tallrikar, 11 mattallrikar, 9 assietter, 10 desserttallrikar, 4 uppläggningsfat, 1 skål

Smärre krackeleringar, guldkanter m slitage.
Medföljande delar m krackeleringar o missfärgningar 5 djupa tallrikar, 1 mattallrik, 1 assiette, såsskål, såssnipa, kanna (även m spricka),

Keramik/Porslin

Monter 10

Matservis Empire

Budhistorik (4 bud)

6118451
6118449
6116293
6113624

Slutpris SEK:
154 EUR, 176 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.