Uno Vallman oljemålning

798679

UNO VALLMAN (1913-2004): Fågel, signerad och daterad Uno Vallman 1973, 1900-talets andra hälft, olja på duk, ca 56x46 cm

Om sitt konstnärskap sa färgens mästare Vallman 1986:
"Jag vill visa: Färgens makt i tingen och det lillas betydelse i alltet. Vi skapar själv vår verklighet genom unik sublimation beroende på person och person från våra sinnens intryck. Det gör att Vi har friheten att själv kunna skapa och känna förgyllt glädjefullt det vill säga färg och därmed värde av våran omgivning eller något väldigt skrämmande. Detta är vallmanismen"
- Uno Vallman

Tavelvagn 3

Uno Vallman oljemålning

Budhistorik (16 bud)
6115265
1 600
6114212
6114055
1 400
6113161
1 300
6113079

Slutpris SEK:
1 600
164 EUR, 187 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.