Tallrikar Kina

797602

TALLRIKAR (8), Kina, 1700- 0ch 1800-tal, 2 familie rose, 1700-tal, 1 med vågformad kant med dekor i underglasyrblått, 1 mindre djup med familjevapen, 1700-tal, 1 mindre med celadonfärgad bottenton med dekor av blommor och fåglar, 1 imari, 1700/1800-tal 1 sannolikt japansk 1800/1900-tal, 1 skål i kinesisk still 1800-tal, högsta höjd ca 8 cm, största diameter 24 cm

Fatet med vapeneskölden klammerlagad samt delvis rekonstruerad, nagg, bortaflla vdekor samt slitage på de övriga

Orientaliskt, Porslin

Monter 10

Tallrikar Kina

Budhistorik (12 bud)
6112263
6106022
6106022
1 800
6112262
1 700
6106022
1 600

Slutpris SEK:
226 EUR, 258 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.