298 - Oljemålning Pehr Hilleström

Föregående | Översikt | Nästa

789493

PEHR HILLESTRÖM (1733-1816), oljemålning, "Kvinna som putsar koppar", duk uppklistrad på masonitpannå, samtida förgylld ram i Pehr Ljungs art, 53,5x41,5 cm

Litteratur
Möjligen identisk med kat. nr 241 i konstnärens egenhändiga förteckning ("En kvinna som skurar koppar")
Gerda Cederblom, "Pehr Hilleström som kulturskildrare", volym II, 1929, upptagen i Cederbloms förteckning kat. nr 223 ("Köksinteriör)

PROVENIENS: Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015)

Konst, Äldre måleri, Gamla kassan, Matsalen

789493 - 298 - Oljemålning Pehr Hilleström
Din e-postadress

Fråga
Skicka

Budhistorik (28 bud)
6134558
54 000
6131478
52 000
6134557
52 000
6131478
50 000
6134556
48 000

Avslutas som slagauktion på Hotell Öresund, Landskrona.
AKTUELLT BUD SEK:
54 000
5 551 EUR, 6 323 USD
Utropspris SEK:
120 000

Lämna maxbud:

SEK

Logga in / Bli kund

Mer information och villkor här

Föremålen avhämtas i Gamla Kassan, Parkgatan 4, Landskrona.