441 - Henrikstorps glasbruk plunta 1768

Föregående | Översikt | Nästa

774215

HENRIKSTORPS GLASBRUK (1692-1762), även kallat Skånska glasbruket, plunta, åttakantig tillplattad form, kasad dekor, daterad 1768, ägarmonogram, höjd 17,5 cm

HISTORIK: Henrikstorps glasbruk drevs från 1692 till 1762, då bruket drabbades av mordbrand och verksamheten upphörde. Ett antal föremål klarade branden och såldes under 1760-talet med senare dateringar. Denna plunta, daterad 1768, är ett av dessa.

Åldersrelaterat slitage

Diverse, Samlarobjekt, Gamla kassan, Wedgewood salongen, Glas, Glas

774215 - 441 - Henrikstorps glasbruk plunta 1768
Din e-postadress

Fråga
Skicka

Budhistorik (32 bud)
6112560
22 000
6112397
21 000
6112559
21 000
6112397
19 500
6112554
19 000

Avslutas som slagauktion på Hotell Öresund, Landskrona.
AKTUELLT BUD SEK:
22 000
2 262 EUR, 2 576 USD
Utropspris SEK:
25 000

Lämna maxbud:

SEK

Logga in / Bli kund

Mer information och villkor här

Föremålen avhämtas i Gamla Kassan, Parkgatan 4, Landskrona.