1768 - Figurin Rörstrand

773756

RÖRSTRAND, "Gubben grön", föreställande piprökande herreman, bemålat och glaserat flintgods, 2-delad, underdelen med plats för rökelse, omkring 1800-talets mitt, märkt med Rörstrands raka stämpel, höjd ca 30 cm

Bruksspår, mindre lagning

Keramik/Porslin, Gamla kassan, Gården

1768 - Figurin Rörstrand

Budhistorik (27 bud)
0
9 200
6163773
6 600
6161648
6 400
6163772
6 400
6161648
6 200

Slutpris SEK:
9 200
966 EUR, 1 196 USD
Utropspris SEK: