311 - Rokokobyrå stockholmsarbete

773369

BYRÅ, stockholmsarbete i rokoko, Gustaf Foltjerns art, fanerad med amarant och mahogny, förgyllda beslag, nyckelskyltar i form av bevingade kartuscher, parkettinläggning i fält, lalkstensskiva, 1700-talets mitt, höjd ca 80, 95 x 50 cm

LITTERATUR: Stockholms Auktionsverks Klassiska, våren 2014, nr 2056, jämför signerad byrå av Gustaf Foltjern

Bruks- och åldersrelaterat slitage, lagad skiva, vissa avslag / skador, torrsprickor

Ändringar/tillägg
Nyckel finns att hämta i utlämningen

Möbler, Skåp, byråer, Gamla kassan, Kinasalongen

Budhistorik (11 bud)
0
24 000
6096331
15 000
6146825
14 500
6096331
12 500
6119535
12 000

Slutpris SEK:
24 000
2 520 EUR, 3 120 USD
Utropspris SEK:
20 000