311 - Rokokobyrå stockholmsarbete

Föregående | Översikt | Nästa

773369

BYRÅ, stockholmsarbete i rokoko, Gustaf Foltjerns art, fanerad med amarant och mahogny, förgyllda beslag, nyckelskyltar i form av bevingade kartuscher, parkettinläggning i fält, lalkstensskiva, 1700-talets mitt, höjd ca 80, 95 x 50 cm

LITTERATUR: Stockholms Auktionsverks Klassiska, våren 2014, nr 2056, jämför signerad byrå av Gustaf Foltjern

Bruks- och åldersrelaterat slitage, lagad skiva, vissa avslag / skador, torrsprickor

Ändringar/tillägg
Nyckel finns att hämta i utlämningen

Möbler, Skåp, byråer, Gamla kassan, Kinasalongen

773369 - 311 - Rokokobyrå stockholmsarbete
Din e-postadress

Fråga
Skicka

Budhistorik (9 bud)
6096331
12 500
6119535
12 000
6096331
6 800
6119534
6 600
6096331
6 400

Avslutas som slagauktion på Hotell Öresund, Landskrona.
AKTUELLT BUD SEK:
12 500
1 285 EUR, 1 464 USD
Utropspris SEK:
20 000

Lämna maxbud:

SEK

Logga in / Bli kund

Mer information och villkor här

Föremålen avhämtas i Gamla Kassan, Parkgatan 4, Landskrona.