388 - Spegel sengustaviansk

772452

SPEGEL, sengustavianskt stockholmsarbete, Lago Lundéns art, förgylld träskuren dekor och pastellage, infattade gouacher med pompejanska motiv, krönet med pärl- och äggstav samt konsoler, ramen med pärlstav samt kymation, nedre sargen med fleuroner, delat kvicksilverfolierat glas, höjd ca 180 x 78 cm

Åldersrelaterat slitage

Speglar, Gamla kassan, Wedgewood salongen

388 - Spegel sengustaviansk

Budhistorik (26 bud)
0
12 500
6157821
11 000
6146449
10 500
6146449
10 000
6157634
9 800

Slutpris SEK:
12 500
1 313 EUR, 1 625 USD
Utropspris SEK:
8 000