274 - Praktytterfoder Rörstrand

771184

YTTERFODER, Tunnbindarskålen, med hänklar, rikt dekorerat med skulpterade blommor och druvor, flintgods, märkt Rörstrand 1807, höjd 25 cm, diameter 25 cm

Proveniens
Borstahusgreven

Bruksspår, krackeleringar, viss missfärgning

Keramik/Porslin, Gamla kassan, Matsalen, Diverse

Budhistorik (22 bud)
0
5 000
6157805
4 200
6142364
6157793
6142364
2 400

Slutpris SEK:
5 000
525 EUR, 650 USD
Utropspris SEK:
6 000