258 - Spegellampetter Johan Martin Berg

770913

JOHAN MARTIN BERG (spegelfabrikör i Göteborg 1803-1837), tillskrivna, 1 par, spegellampetter för vardera 2 ljus, parställda, träskuren dekor och pastellage, förgyllda och grönpatinerade, krönet med bandrosett och vinrankor, ramen med kymation och pärlstav, ljushållare av mässing, otydlig hallstämpel på bakstycket, höjd ca 75, bredd 43 cm

Åldersrelaterat slitage

Speglar, Gamla kassan, Matsalen, Belysning, Belysning

Budhistorik (31 bud)
0
27 000
6142361
27 000
6102143
26 000
6101606
25 000
6102142
24 000

Slutpris SEK:
27 000
2 835 EUR, 3 510 USD
Utropspris SEK:
40 000