1267 - Chokladkanna silver Pehr Zethelius 1781

767304

PEHR ZETHELIUS, chokladkanna, silver, Stockholm 1781, cylindrisk, dekor av stansade bårder och pärlstav, locket med blomknopp, svarvat handtag av ebenholts, höjd 19 cm, vikt 582 g

smärre bucklor
liten lagning på livet troligen förstärkning vid tillverkning
handtagets benknopp saknas

Silver, Gamla kassan, Kassavalvet

Budhistorik (27 bud)
0
15 500
6116210
15 000
6163788
14 500
6116210
14 000
6163787
13 500

Slutpris SEK:
15 500
1 628 EUR, 2 015 USD
Utropspris SEK:
20 000