1244 - Bägare, saltkar silver

767203

BÄGARE, SALTKAR, 1 par par och ett st., silver, bägaren av Jöns Möller, Helsingborg (1807-31), höjd 8,5 cm, vikt 40 g; 1 par saltkar Tyskland 1800-talets början, rektangulära med pärlkant och fyra tassfötter, invändigt förgyllda, längd 8,5 cm, vikt 124 g; ett saltkar av Johan Wahlström, Jönköping 1842, runt på balusterfot, höjd 8 cm, fylld botten

bägaren med bucklor

Silver, Övriga silverföremål, Gamla kassan, Kassavalvet

1244 - Bägare, saltkar silver

Budhistorik (13 bud)
0
1 600
6160237
1 600
6161746
6160237
6161738

Slutpris SEK:
1 600
168 EUR, 208 USD
Utropspris SEK:
2 500