87 - Gästgiveriskylt

766030

GÄSTGIVERISKYLT, föreställande herreman i naturlig storlek med välkomnande skrift i handen:"Resande! Här mottages Du af Wänskapen, umgås med uprigtigheten och undfägnas med tarfligheten - är du nögd så är Du Wälkommen", bemålat trä, 1700-/1800-tal, höjd ca 181 cm

PROVENIENS: Har enligt uppgift stått som reklamskylt utanför skånskt gästgiveri

Visst slitage, lagningar

Diverse, Gamla kassan, Hall

87 - Gästgiveriskylt

Budhistorik (42 bud)
0
34 000
6157667
33 000
6155783
32 000
6157660
31 000
6155783
30 000

Slutpris SEK:
34 000
3 570 EUR, 4 420 USD
Utropspris SEK:
18 000