Eric Orr Crazy Wisdom II

790491

ERIC ORR (USA, 1939-1998), Crazy Wisdom II
Signerad och daterad 1982, olja, bladguld, fragment av krossad människoskalle på pannå, ca 109 x 81 cm

Medföljande utställningskatalog, signerad och numrerad 66/75

LITTERATUR:
Zero Mass, utställningskatalog, Anders Tornberg Gallery, Lund, Oktober-November 1990, illustrerad på helsida sid 183, katalognr. 7

PROVENIENS:
Barbro B. Johanssons samling

Benbitar saknas, lösa benbitar medföljer

Konst, Nutida

Drottninggatan 36, Malmö

Eric Orr Crazy Wisdom II

Budhistorik (7 bud)
6041158
5 000
6041156
4 600
6041155
4 200
6041154
6041153
1 600

Slutpris SEK:
5 000
514 EUR, 586 USD
Utropspris SEK:
6 400

Föremålet finns i Malmö. Transportpris från 774 kr.