Josef Frank pall

789076

JOSEF FRANK, "Tutankamonpallen", Svenskt Tenn, modellnummer 1063, mahogny, sitsen klädd i grönt skinn med pärlspikning, höjd 38, 52x42 cm

HISTORIK
Josef Frank formgav denna pall till Svenskt Tenns vårutställning 1941. Inspirationen kom från de möbler som påträffats i Tutankhamons grav

Lagningar, slitage

Möbler, Stolar, Design, Svenskt Tenn

Rum 2

Josef Frank pall

Budhistorik (27 bud)
6032506
8 800
6031987
8 600
6032504
8 400
6031987
8 200
6025444
8 000

Slutpris SEK:
8 800
905 EUR, 1 030 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.