Ljuskrona, sengustaviansk, tillskriven Westerberg

788874

OLOF WESTERBERG (spegelmakare, glasslipare och tillverkare av ljuskronor i Stockholm, verksam omkring 1769-1811) tillskriven, ljuskrona, gustavianskt stockholmsarbete, för fyra ljus, förgylld och försilvrad stomme i mässing, behängd med droppar, kläppar, knappar, ovaler och piggar, krönt av plym, mittstång med plymer och dragare, kronringen med dekor av kulor, L-formade ljusarmar och spröt, droppbotten, höjd 74, diameter 55 cm

LITTERATUR: Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, våren 2013, nr 1148, jämför signerad och daterad ljuskrona av Olof Westerberg

Smärre lagningar, äldre kompletteringar

Belysning, Ljuskronor, Selected

Rum 21

Budhistorik (12 bud)
6032924
24 000
6028821
23 000
6027873
22 000
6026885
21 000
6023835
20 000

Slutpris SEK:
24 000
2 467 EUR, 2 810 USD
Utropspris SEK:
30 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.