Paul Gaugain träsnitt

788596

PAUL GAUGUIN (Frankrike, 1848-1903)
TE PO - La grande Nuit, färgträsnitt på kraftigt crémefärgat Japan-papper, tryckt av Louis Roy 1894 i ca 25-30 exemplar. Monogramsignerad i bladet PGO. Utfört 1893-1894. Bildstorlek ca 20,6x35,6 cm. Bladstorlek ca 25x 39,9 cm.

PROVENIENS
Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm (inköpt september 1926)
därefter i samma familjs ägo fram till idag

LITTERATUR
Kornfeld 21 IV C

År 1891 gjorde Paul Gauguin en första resa till Tahiti och stannade där till 1893. Efter sin hemkomst till Paris påbörjade han boken Noa Noa, en dokumenterad reseskildring om sitt liv och arbete på Tahiti.
Gauguin planerade därefter att göra en lyxutgåva vilken skulle illustreras med tio olika träsnitt. År 1894 var samtliga träsnitt färdiga och Gauguins konstnärsvän Louis Roy lät trycka en upplaga om 30 exemplar av de olika motiven.
De trycktes i svart samt med gult, orange och rött.

Gauguin ställde ut träsnitten i sin studio december 1894. I februari året därpå auktionerade Gauguin ut delar av sin produktion på Hotel Drôuot i Paris, för att kunna samla in kapital till sin sista resa till Tahiti. Träsnitten skingrades och finns idag i flera museers ägo.

Konst, Grafik, Selected

Paul Gaugain träsnitt

Budhistorik (15 bud)
6033688
110 000
6033653
100 000
6033123
92 000
6033121
90 000
6032581
84 000

Slutpris SEK:
110 000
11 308 EUR, 12 881 USD
Utropspris SEK:
200 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.