Rembrandt van Rijn

789001

REMBRANDT HARMENSZ VAN RIJN (1606-1669): "The First Oriental Head", etsning, i trycket signerad och daterad 1635, senare avdrag (sekelskifte 1800/1900), ca. 15,1x12,6 cm, bladmått ca. 17x14,6 cm

Äkthetsintyg från Statens Museum för Kunst, Köpenhamn, 1993.
Proveniens: Falkloos Auktioner Malmö

LITTERATUR:
BB 35-E
H-131, B-286: Bl.-173

Gulnad samt färgskiftning, monterad på bakstycke

Konst, Grafik, Selected

Drottninggatan 36, Malmö

Rembrandt van Rijn

Budhistorik (6 bud)
6031207
17 000
6031201
15 000
6022344
7 000
6021366
1 600
6018624

Slutpris SEK:
17 000
1 748 EUR, 1 991 USD
Utropspris SEK:
24 000

Föremålet finns i Malmö. Transportpris från 200 kr.