Sablar 1 par

788077

SABLAR, 2 st, Sverige, 1800-talets slut, en sabel för kavalleriofficer, klingan märkt E Svalling Eskilstuna, svart stålbalja, kappa med ägarmonogram, totallängd ca 103 cm, samt en sabel för marinofficer, mässingfäste, kavel med fiskskinn och mässingtråd, lejonkappa, signerad GA & AD EK, totallängd ca 87 cm

Åldersrelaterat slitage, märken, repor, bortskavt material på ena baljan

Vapen/Medaljer, Blankvapen

Sablar 1 par

Budhistorik (25 bud)
6030384
7 200
6029107
7 000
6030382
7 000
6029107
6 800
6030377
6 600

Slutpris SEK:
7 200
740 EUR, 843 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.