PG Thelander potatis olja

787715

P G THELANDER (född 1936), SETT-POTATIS III,
signerad P G Thelander, daterad -95, olja på duk, ca 61x50,5 cm.

PROVENIENS:
Författaren Karl Haskel,1935-2019

HISTORIK:
Som så ofta låter Thelander skissen av människan stå i bakgrunden medan djuren och vardagsföremålen är placerade närmare betraktaren. Just förgrund och bakgrund, och motivens rumsliga relation till varandra är central, i Thelanders konst.

Konst, Modernt måleri, Samlingar

PG Thelander potatis olja

Budhistorik (10 bud)
6025396
16 000
6024452
12 500
6022291
12 000
6021974
7 400
6020978
7 200

Slutpris SEK:
16 000
1 645 EUR, 1 874 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.