Ester Torborg Ottosdotter oljemålning

786337

ESTER "ESSE" TORBORG OTTOSDOTTER-LINDBERG (1900-1962): (2), "På högfjället", samt fjällmotiv signerade, flerfärgskrita respektive akvarell, ca 45x33 cm

Ester (Esse) Torborg Ottosdotter-Lindberg, (1900 i Västra Ryland, Tanums församling, Bohuslän - 19 maj 1962 i Katarina församling, Stockholm). Hon studerade vid Göteborgs musei rit- och målarskola 1919-1923.
Representerad: Göteborgs Konstmuseum, Nordhemsskolan och Sahlgrenska sjukhuset, Göteborg.

Hennes produktion omfattar porträtt, stilleben, stadsbilder, naturmotiv, figurmotiv, särkskilt manliga aktstudier och fantasikompositioner i anslutning till en av henne lanserad teori" om uppkomsten av färger och former i naturen".

Emmy Melin recension Arbetaren 20/10 1949:
- "Hon ger uttryck för ett starkt romantiskt temperament och en intensitet, vars allvar man inte kan ta miste på. Koloristiskt är det emellanåt ett farligt uppskruvat måleri".

M. Strömberg recension i Stockholms-Tidningen 28/10 1949.
- "O. har bla försökt sig som naturfilosofisk systembyggare i nyplatonsk anda, och en del av hennes tavlor utgör måleriska symboler för dessa ideér".

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Ej examinerade ur ramar, smärre gulnad kring pa

Fack 18

Budhistorik (1 bud)

6029096
2020-06-30 11:17:07

2020-06-30 kl 11:20
Slutpris SEK:
31 EUR, 35 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.