Svenska sjökort

779090

SVENSKA SJÖKORT. DAHLGREN, PER & RICHTER, HERMAN. Sveriges sjökarta. Lund 1944.
4:o. 316 x 245 mm. (18), 413, /1 blank, 1) s. Kolorerade och andra kartor, planscher och illustrationer.
Litet nött originalhalvpergamentband, helt rött snitt, främre omslaget medbundet (E. Hansson, Lund). Tryckt i 750 numrerade exemplar, varav detta är nummer 9, för kommendör Erik Anderberg,

(Statens sjöhistoriska Museum. Handlingar 1.)
Skador: Se text!

Erik Anderberg (1892-1990), svensk sjöofficer, chef för Kungliga Sjökrigshögskolan 1943-45, uppnådde konteramnirals grad i 1945, tjänstgjorde bland annat som marinattaché i Washington.

Se text!

Böcker/Kartor, Planscher/Planschverk

Monter 17

Svenska sjökort

Budhistorik (12 bud)
5974335
900
5973790
850
5970947
5973789
5970947
750

Slutpris SEK:
900
93 EUR, 105 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.