Ljuskrona sengustaviansk stil

776848

LJUSKRONA, 1900-talets första hälft, sengustaviansk stil, elektirifierad, 1 ljuspunkt, stomme i mässing, behängd med olikslipade prismor, krönet med blått glas samt biskopsmössa och plym, 6 ljusarmar, urnformade ljuspipor, kronring dekorerad med bockhuvuden samt fleuroner, centralt med slipad obelisk, höjd ca 90, diameter 65 cm

Ej funktionstestad el, SAV garanterar ej funktionen, smärre bruks och åldersrelaterat slitage, enstaka prismor kan saknas

Belysning, Ljuskronor

Rum 15

Ljuskrona sengustaviansk stil

Budhistorik (8 bud)
5948556
5 600
5948532
5 400
5948501
5 000
5947945
5947938

Slutpris SEK:
5 600
550 EUR, 610 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.