Taburett

776690

TABURETT, empire, 1800-talets första hälft, med rester av Stockholms stolmakarämbetets etikett, benparen förenade med stänger i form av två mötande pilar, stoppad dyna och med senare klädsel med tyg från Svenskt Tenn, björk, sitthöjd ca 46, samt 48x36 cm

Några torrsprickor, igenfyllda gångar efter insktsangrepp, fläckar på tyget, bruks och åldersrelaterat slitage

Möbler, Övriga möbler

Hylla 9

Taburett

Budhistorik (3 bud)

5943326
500
5940892
5935007

Slutpris SEK:
500
49 EUR, 55 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.