Ewa Rudling

776449

EWA RUDLING (född 1936): "Salvador Dali - Hotel Meurice Paris 1972", signerad och numrerad Ewa Rudling 10/30, c-print, ca 30x45 cm;

Ewa Rudling om SALVADOR DALI:
"- En mästerlig målare och en inspiration till otaliga konstnärer. "Salvador Dali sätter sig där Salvador Dali behagar", sa han. Då går jag hem. Där är det för litet ljus. Där kan jag inte fota", sa jag. Det ville Dali absolut inte. Han kunde aldrig få nog av att bli förevigad. Ivy Nicholson - en av Paul Morriseys superstars i 'Chelsea Girls' - som sitter på golvet och målar av Dali - var en av hans modeller"

Oramad

Fotografi, Konst

Rum 9, Vagga 2

Ewa Rudling

Budhistorik (17 bud)
5937870
5937869
1 800
5937868
1 700
5937867
1 600
5937861

Slutpris SEK:
196 EUR, 218 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.