Sabel

776010

SABEL, europeisk, 1800-talets första hälft, mässingsfäste med spår av förgyllning styrkskena med ansiktsmaskaron, bygelfäste med dekor av trofégrupp, läderbalja med tre beslag i mässing med reliefdekor, längd ca 87 cm

Ingår i specialauktion Vapen & Ordnar

Balja med slitage

Vapen/Medaljer, Specialauktion, Vapen & ordnar

Sabel

Budhistorik (12 bud)
5937289
5937263
3 600
5937242
5937199
5937046

Slutpris SEK:
393 EUR, 436 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.