Hillebard för Maximilian III Josephs livvakt

775103

HILLEBARD, bayersk, 1600-tal, yxhuvud med pik i stål med graverad reliefdekor från 1700-talet i form akantusornamentik, MICHIB (för Maximilian Ioseph Churfuerst Herzog in Bayern. Kurfurste Maximilian III Joseph av Bayern 1727-1777), det bayerska vapnet samt datering 1762, skaftskenor med mässingsnitar, längd ca 241 cm

Jämför: Wrocester Art Museum, The John Woodman Higgins Armory Collection, Object Number: 2014.156

Ingår i specialauktion Vapen & Ordnar

Spår av förgyllning, två nitar saknas till en skena

Vapen/Medaljer, Specialauktion, Vapen & ordnar

Budhistorik (12 bud)
5937133
27 000
5937120
26 000
5937109
25 000
5937101
20 000
5937045
6 200

Slutpris SEK:
27 000
2 651 EUR, 2 943 USD
Utropspris SEK:
40 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.