Brenners svenska numismatik 1731

775073

BRENNERS SVENSKA NUMISMATIK 1731. BRENNER, ELIAS. Thesaurus nummorum sueo-gothicorum studio indefesso Eliæ Brenneri. L. annorum spatio collectus, secundum seriem temporum dispositus, atqve e tenebris cum commentatione in apricum prolatus. Accessit ejusdem auctoris libellus de nummophylaciis Sveciæ: de scriptoribus rei nummariæ svethicæ: atque de Thesauris, seu variis vetustorum nummorum cumulis, passim per sveoniam fortuito casu repertis. Stockholm, Joh. Laur Horrn, 1731.
4:o. 232 x 180 mm. (16), 270 s. 1 graverat extra titelblad, 63 graverade planscher. Saknar det graverade porträttet. Talrika myntavbildningar i texten. Senare halvfranskt band med guldornerad rygg, etikett av rött skinn, marmorerade pärmpapper och röda snitt. Några småfläckar. Några anteckningar ochg förstrykningar med blyerts. Äldre anteckningar i det graverade titelbladets undre marginal, planscherna 13-63 numrerade med bläck i övre marginalen. Adolf Johan Elanders, Norrtälje, namnteckning, daterad 1913, på det tryckta titelbladet.

Warmholtz 7568. Hesse 0610a. Planschuppsaäätningen komplett, men saknar det graverade porträttet.

Se text! Saknar det graverade porträttet.

Böcker/Kartor, Historia

Monter 18

Budhistorik (30 bud)
5936333
3 400
5936561
3 200
5936333
2 400
5933768
5933494

Slutpris SEK:
3 400
334 EUR, 371 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.