Fåtölj Poul Kjærholm PK20

774847

POUL KJAERHOLM (1929-1980), fåtölj / loungestol, modell "PK-20", design Poul Kjærholm, för Fritz Hansen Danmark, formgiven 1968, på benställning av mattförkromat fjäderstål, hög rygg med nackkudde, klädsel i cognacsfärgat naturskinn, etiekttmärkt "Fritz Hansen A/S, 2008", rygghöjd ca 89, sitthöjd 37, bredd 80, djup 71 cm

Smärre bruks- och åldersrelaterat slitage, patina på naturskinn, enstaka märken och repor

Möbler, Fåtöljer, Design

Rum 2

Fåtölj Poul Kjærholm PK20

Budhistorik (16 bud)
5939795
31 000
5933125
30 000
5936553
29 000
5933125
28 000
5929706
27 000

Slutpris SEK:
31 000
3 043 EUR, 3 379 USD
Utropspris SEK:
30 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.