Shamshir

774335

SHAMSHIR, persisk, 1800-tal, kavelplattor i ben, parerstänger med gulddekor, damaskerad klinga, träbalja med relifedkor av blomsterslingor, stålbeslag med gulddekor, längd ca 98 cm

Ingår i specialauktion Vapen & Ordnar

Kavelplattor med skador och lagningar, balja med skador

Vapen/Medaljer, Specialauktion, Vapen & ordnar

Shamshir

Budhistorik (27 bud)
5938684
33 000
5938676
32 000
5938658
31 000
5938663
31 000
5938658
30 000

Slutpris SEK:
33 000
3 240 EUR, 3 597 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.