Shamshir

774334

SHAMSHIR, persisk, 1800-tal, kavelplattor i horn, parerstång i silver med spår av förgyllning, damaskerad klinga, läderklädd balja med beslag i silver med spår av förgyllning, doppsko i stål med gulddekor, längd ca 91 cm

Ingår i specialauktion Vapen & Ordnar

Bucklor och stötmärken

Vapen/Medaljer, Specialauktion, Vapen & ordnar

Shamshir

Budhistorik (9 bud)
5938677
20 000
5938674
13 000
5938420
10 000
5936395
7 000
5933348
6 800

Slutpris SEK:
20 000
1 963 EUR, 2 180 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.