Kilij

774333

KILIJ, ottomansk, 1800-tal, kavelplattor i ben, parerstång i förgyllt silver, damaskerad klinga, gulddekor med koranverserer, läderklädd balja, längd ca 85 cm

Ingår i specialauktion Vapen & Ordnar

Balja med skador, mindre brotfall på kavel

Vapen/Medaljer, Blankvapen, Specialauktion, Vapen & ordnar

Kilij

Budhistorik (51 bud)
5938660
70 000
5938651
68 000
5938643
66 000
5938650
66 000
5938643
64 000

Slutpris SEK:
70 000
6 872 EUR, 7 630 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.