Shamshir

774331

SHAMSHIR, indisk, 1800-tal, parerstång och knapp i silver med emaljdekor, kavelplattor i elfeben, damaskerad klinga, balja klädd röd textil med emaljerade silverbeslag, längd ca 93 cm

Ingår i specialauktion Vapen & Ordnar

Emaljskador, klinga med mindre hack

Vapen/Medaljer, Specialauktion, Vapen & ordnar, Etnografica

Shamshir

Budhistorik (31 bud)
5938260
54 000
5931762
52 000
5931762
42 000
5938257
40 000
5931762
34 000

Slutpris SEK:
54 000
5 301 EUR, 5 886 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.