Shamshir

774325

SHAMSHIR, ottomansk, 1800-tal, parerstänger i stål med delvis förgylld dekor av bla halvmåne och stjärna, klinga med guldtauschering, kavelplattor av horn, skinnklädd balja med delvis förgyllda stålbeslag, längd ca 95 cm

Ingår i specialauktion Vapen & Ordnar

Vapen/Medaljer, Specialauktion, Vapen & ordnar

Shamshir

Budhistorik (35 bud)
5938630
34 000
5938626
33 000
5938606
32 000
5938593
31 000
5938552
30 000

Slutpris SEK:
34 000
3 338 EUR, 3 706 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.