Pattisa

773768

PATTISA, indiskt, sannolikt 17/1800-tal, järnfäste med dekor av djur, klingan breddas vid den rundade spetsen, lång mittförstärkning, spår av förgyllning, längd ca 97 cm

Ingår i specialauktion Vapen & Ordnar

Vapen/Medaljer, Specialauktion, Vapen & ordnar, Etnografica

Pattisa

Budhistorik (49 bud)
5938152
38 000
5938151
37 000
5938151
34 000
5938140
33 000
5938148
33 000

Slutpris SEK:
38 000
3 730 EUR, 4 142 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.