Kris

773346

KRIS Indonesien, Borneo, 1800-tal, vågig graverad klinga, knapp utskuren i horn, skida i trä klädd med silverdekor i relief med blommor och geometriska mönster, total längd ca 51 cm

korrosion på klinga, skida med slagskador

Vapen/Medaljer

Garnisonsgatan 16, Helsingborg

Kris

Budhistorik (9 bud)
5946125
1 600
5945877
1 400
5945625
1 300
5945621
5945617

Slutpris SEK:
1 600
157 EUR, 174 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Helsingborg. Transportpris från 406 kr.