Kris

773345

KRIS, Indopersiskt område, tidigt 1800-tal, damaskerad klinga, hjalt i hamrad metall med avslut format som mansansikte med skägg, skida med metallbeslag dekorerade med dubbla örnvingar, total längd ca 66 cm

slagskador å hjalt odh skica, skida knäckt, korrosion odh hack på klinga

Vapen/Medaljer

Garnisonsgatan 16, Helsingborg

Kris

Budhistorik (2 bud)

5948861
5941742

Slutpris SEK:
36 EUR, 41 USD
Utropspris SEK:
3 500

Föremålet finns i Helsingborg. Transportpris från 406 kr.