Tjänstemannavärja

773318

TJÄNSTEMANNAVÄRJA Tyskland, 1800-tal, för tjänstemän inom sjukvårdsdepartement, hjalt i förgylld mässing, kavel i räfflad pärlemor, klinga med djup blodränna, total längd 87 cm, klinga med signatur

balja saknas, klinga med lätt gravrost, kavel med sprickor och repor

Vapen/Medaljer

Garnisonsgatan 16, Helsingborg

Tjänstemannavärja

Budhistorik (12 bud)
5945798
2 400
5945795
5945797
5945795
1 800
5945142
1 700

Slutpris SEK:
2 400
236 EUR, 262 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Helsingborg. Transportpris från 406 kr.